top of page
  • admin217271

Ako správne vybrať kľučku na dvere

Dva hlavné typy kľučiek na dvere a rady ako si ich správne objednať.


Ako spoznať, ktorá kľučka na dvere je tá pravá? Človek si povie, kľučka... to je taký malý detail. Komu na tom záleží? To sa mi v interiéri úplne stratí a nikto si ju nikdy ani nevšimne. Avšak, nejde iba o estetiku, akej je farby, ako mi kľučka sadne do ruky. Pri výbere je dôležité aj to praktické hľadisko – celková funkčnosť kovania na dvere a aby sedelo práve na tie moje. Po pravde, to bola aj pre mňa úplná španielska dedina! Preto tu máme pre Vás zjednodušený popis základných dvoch typov kľučiek, aby ste sa v tom už ani vy nestrácali.Prvým typom kľučiek sú tzv. „štítové kľučky“. Nebojte sa, nehráme sa tu na žiadnych rytierov. Znamená to iba, že samotná kľučka sedí na takej podlhovastej podložke, tzv. „štíte“, ktorá sa pripevní na dvere. Tieto kľučky môžu mať klasický vzhľad, ale aj moderný. Ideálne sa ale hodia do interiérov tradičnejšieho štýlu. Často sa používajú na prekrytie odtlačkov po starých kovaniach, aby ste nemuseli kupovať nové dvere.


Ak sa Vám práve takýto vizuál kľučky hodí, pred kúpou je dobré vedieť vzdialenosť medzi osou kľučky a osou kľúča. To sa nazýva „rozteč“. Štandardná vzdialenosť je 72 alebo 90 mm. Ľahko sa dá pomôcť si pravítkom nižšie na obrázku. V našich katalógoch sú takéto štítové kľučky označené skratkou SO (štít oválny), SH (štít hranatý), SOD (štít oválny dlhý) alebo SOK (štít oválny krátky) a pre prípad úzkych štítov USH (úzky štít hranatý).


POMOCNÉ PRAVÍTKO


Tip: Otvory do štítových kľučiek vyrážame na objednávku. A preto nám pri nákupe nezabudnite uviesť správny typ otvoru a tiež rozteč Vašich dverí, aký potrebujete. Inak nás systém nepustí a nebudeme Vám môcť kľučku zameniť.


Štítové kľučky sa dajú kúpiť aj s guľou! Pri objednávke zadajte, či ide o kľučku pravú (označenú ako RE) alebo ľavú (označenú ako LI). Pozrite sa na grafiku, kde to máme lepšie znázornené.


ROZETOVÉ KĽUČKY


Rozetové kľučky sú v dnešnej dobe populárnejšie ako štítové. Vyznačujú sa jednoduchším modernejším vzhľadom. V ponuke ich máme nespočetné množstvo, štandardné aj dizajnové tvary, pre minimalistické čí extravagantné interiéry, na výber sú tiež rôzne farebné aj materiálové prevedenia.


Skladajú sa z dvoch dielov – kľučky s malým štítkom nazývaným „rozeta” a časti pre kľúč. Podľa tvaru rozlišujeme rozetové kovania s okrúhlou rozetou (označené R) a rozetové kovania so štvorcovou rozetou (označené HR) alebo ešte dokonca aj s úzkou oválnou rozetou (označené UOR). Väčšina rozetových kľučiek sa upevňuje preskrutkovaním cez celú hrúbku dverí. V mieste zámku je dôležité, aby boli v zámku na to určené otvory. Napríklad otvor BB je otvor pre interiérový kľúč dózický v oválnom tvare, BBQ nie je žiadne šťavnaté mäsko, ale je to tiež otvor pre dózický kľúč avšak v hranatom tvare. PZ je pre cylindrickú vložku, takzvanú „fabku“ a WC označujeme WC sadu s kľúčom, pričom zámok potrebuje spodný otvor na štvorhran s rozmerom 6x6.


Aj rozetové kľučky sa dajú kúpiť s guľou! Pri objednávke zadajte, či ide o kľučku pravú (označenú ako RE) alebo ľavú (označenú ako LI). Pozrite sa na grafiku, kde to máme lepšie znázornené.TYPY OTVOROVAKO SPRÁVNE OBJEDNÁVAŤ KĽUČKY


Štandardne dodávame kovania so skrutkami a štvorhranom 8x8mm pre hrúbku dverí 40mm. Pri spevnených a bezpečnostných kovaniach je väčšinou hrúbka dverí od 38 mm do 50 mm, pre rozteče 72 a 90 mm. Rozteč 92 mm je pre hrúbku dverí 58 až 68 mm. Ak by zrovna Vaše dvere boli špecifické, s inou hrúbkou, určite nám to nezabudnite spomenúť pri objednávke.OŠETROVANIE


Raz ročne nezabudnite premazať mechaniku kovania. Aby to šlo ako po masle! Na čistenie sa neodporúča používať agresívne chemikálie ani čistiace prostriedky. Úplne stačí mäkká vlhká handrička. Už Vám niekedy začala kľučka pískať alebo sa zasekávať? Žiadna panika. Odporúčame použiť univerzálne mazivo PECOL P230 polosyntetický sprej, ktorý slúži na mazanie rôznych mechanických pohyblivých častí, poskytuje ochranu proti korózii, je odolný voči vode, slanému a kyslému prostrediu.


Zdroj: MP kovania


60 zobrazení

Comentarios


Los comentarios se han desactivado.
bottom of page