top of page

ZAMERANIE

Firma DANIEL BAŠO - bezpečnostné uzamykacie systémy je viac, než len predajňa s bezpečnostnými dverami, ktoré vám dodáme aj s montážou. Ponúkame vám aj návod ako správne zamerať cylindrickú vložku a štítové kovanie.

Ako správne zamerať cylindrickú vložku ?

Čo musíte vedieť, aby ste určili správnu veľkosť cylindrickej vložky

Nezabudnite na kovanie, cylindrická vložka by ho nemala presahovať maximálne o 3 mm. Jeho šírka sa tiež započítava do hrúbky dverí, či k rozmeru bezpečnostnej vložky.

Ako správne zmerať cylindrickú vložku
  • Hrúbku dverí (1) - meria sa na každú stranu od stredu otvoru pre upevňovaciu centrálnu skrutku.

  • Vzdialenosť medzi stredom upevňovacej centrálnej skrutky cylindrickej vložky a vonkajšou hranou kovania z vonkajšej strany dverí (2)

  • Vzdialenosť medzi stredom upevňovacej centrálnej skrutky cylindrickej vložky a vonkajšou hranou kovania z vnútornej strany dverí (3)

  • Spojením rozmeru (2) a (3) získate požadovanú veľkosť cylindrickej vložky

Rozmery bezpečnostnej vložky môžete určiť podľa vložky, ktorú máte namontovanú v dverách. Vymontujte ju a zmerajte príslušné rozmery 1, 2, 3. 


Keď vložku nemáte, pri nových dverách vám dodávateľ dverí uvedie, aký rozmer vložky je vhodný do konkrétneho typu dverí.

Náš tip: 

 

vložka sa demontuje vložením kľúča z vnútornej strany dverí a uvoľnením stredovej skrutky, ktorá vložku upevňuje. Nájdite polohu kľúča, v ktorej sa vložka dá vytiahnuť. Ak vložke stále niečo bráni, môže ísť o jej ozubený veniec. V tom prípade je nutné demontovať aj interiérovú časť kovania.

Ako správne zamerať rozteč ?

Čo musíte vedieť, aby ste určili správnu vzdialenosť rozostupu os

Rozteč môžeme definovať ako vzdialenosť medzi stredom kľučky a stredom otáčania vložky. Inými slovami je to vzdialenosť medzi osou kľučky a osou kľúča.

Ako správne zmerať rozteč

Štítové kľučky

Pri štítových kľučkách je potrebné poznať vzdialenosť medzi osou kľučky a osou kľúča (rozteč). Štandardná vzdialenosť je 72, alebo 90 mm. Pri bezpečnostných kovaniach sa používa aj rozteč 92 mm (prosím, zvýšte pozornosť pri meraní). Niekedy sa môžeme stretnúť aj s rozmermi 88 mm a 55 mm.

Rozetové kľučky - meranie

Rozetové kľučky

Rozetové, čiže delené kľučky, označujeme veľkým písmenom R (okrúhla rozeta), alebo HR (štvorcová rozeta). Nakoľko sa väčšina rozetových kľučiek upevňuje cez celú hrúbku dverí v mieste zámku, je potrebné, aby boli v zámku na to určené otvory.

Pokiaľ chcete kupovať novú kľučku, tak by ste mali v prvom rade vedieť, aký typ kovania hľadáte, pretože od toho sa tiež odvíja, či je nutné rozstup vôbec merať. 

 

  • u štítového alebo vchodového kovania musíte poznať vedieť aká je rozteč

  • u rozetového kovania sa rozteč neurčuje, pretože si môžete spodný štít kovania nastaviť do takej vzdialenosti, akú potrebujete.

Samotné meranie rozstupov môže prebiehať dvoma spôsobmi:

 

Podľa typu kľučky

Túto metódu využijeme predovšetkým v prípade, keď meníme súčasne dverové kovanie za nové. Vždy si musíme najskôr starostlivo určiť obe osi - teda os kľučky a os spodného otvoru pre kľúč. Ak máme všetko presne nastavené, môžeme zmerať vzdialenosť.

 

Podľa zadlabávacieho zámku

Meranie podľa zadlabávacieho zámku je presnejší spôsob merania a používa sa predovšetkým v situácii, keď máme nové dvere. Túto metódu merania môžeme použiť aj na starších dverách.

štandardné rozmery dverových štítov

vstupné dvere
interiérové dvere 72 mm
interiérové dvere 90 mm
gule a madlá
Štandardné rozmery vstupné dvere
Štandardné rozmery interiérové dvere 72 mm
Štandardné rozmery interiérové dvere 90 mm
Štandardné rozmery gule a madlá

Pri kľučkách s guľou uvádzame všetky predošlé údaje plus spresnenie, či sa jedná o kľučku pravú (označujeme RE) alebo ľavú (označujeme LI). Guľa alebo madlo môže byť pevné alebo otočné.

  • Skratkou BB - označujeme otvor pre interiérový kľúč (dózický)

  • Skratkou PZ - označujeme otvor pre vložku (fabku)

  • Skratkou WC - označujeme WC sadu s vmontovaným kľúčom (k WC sade je potrebný zámok so spodným štvorhranným otvorom 6x6 mm)

Neváhajte sa na nás obrátiť s vašimi požiadavkami na zabezpečenie domácnosti alebo majetku. Radi sa vám budeme venovať počas našich otváracích hodín. V prípade, že vám nevyhovujú naše otváracie hodiny, kontaktujte nás telefonicky alebo priamo cez náš webový kontaktný formulár a dohodneme si iný čas stretnutia.

na stiahnutie

bottom of page